transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| enllueixo enllueixes enllueix enlluïm enlluïu enllueixen | enlluïa enlluïes enlluïa enlluíem enlluíeu enlluïen | enlluí enlluïes enlluí enlluírem enlluíreu enlluïren | enlluiré enlluiràs enlluirà enlluirem enlluireu enlluiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| enlluiria enlluiries enlluiria enlluiríem enlluiríeu enlluirien | enllueixi enllueixis enllueixi enlluïm enlluïu enllueixin | enlluís enlluïssis enlluís enlluíssim enlluíssiu enlluïssin | enllueix enllueixi enlluïm enlluïu enllueixin | ||
| Infinitiu | enlluir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | enlluint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: instruir
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana