transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| engoleixo engoleixes engoleix engolim engoliu engoleixen | engolia engolies engolia engolíem engolíeu engolien | engolí engolires engolí engolírem engolíreu engoliren | engoliré engoliràs engolirà engolirem engolireu engoliran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| engoliria engoliries engoliria engoliríem engoliríeu engolirien | engoleixi engoleixis engoleixi engolim engoliu engoleixin | engolís engolissis engolís engolíssim engolíssiu engolissin | engoleix engoleixi engolim engoliu engoleixin | ||
| Infinitiu | engolir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | engolint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: servir
forma nominal : engolida
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana