transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| endosso endosses endossa endossem endosseu endossen | endossava endossaves endossava endossàvem endossàveu endossaven | endossí endossares endossà endossàrem endossàreu endossaren | endossaré endossaràs endossarà endossarem endossareu endossaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| endossaria endossaries endossaria endossaríem endossaríeu endossarien | endossi endossis endossi endossem endosseu endossin | endossés endossessis endossés endosséssim endosséssiu endossessin | endossa endossi endossem endosseu endossin | ||
| Infinitiu | endossar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | endossant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : endossament, endós
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana