transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| emperxo emperxes emperxa emperxem emperxeu emperxen | emperxava emperxaves emperxava emperxàvem emperxàveu emperxaven | emperxí emperxares emperxà emperxàrem emperxàreu emperxaren | emperxaré emperxaràs emperxarà emperxarem emperxareu emperxaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| emperxaria emperxaries emperxaria emperxaríem emperxaríeu emperxarien | emperxi emperxis emperxi emperxem emperxeu emperxin | emperxés emperxessis emperxés emperxéssim emperxéssiu emperxessin | emperxa emperxi emperxem emperxeu emperxin | ||
| Infinitiu | emperxar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | emperxant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana