transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| emperpalo emperpales emperpala emperpalem emperpaleu emperpalen | emperpalava emperpalaves emperpalava emperpalàvem emperpalàveu emperpalaven | emperpalí emperpalares emperpalà emperpalàrem emperpalàreu emperpalaren | emperpalaré emperpalaràs emperpalarà emperpalarem emperpalareu emperpalaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| emperpalaria emperpalaries emperpalaria emperpalaríem emperpalaríeu emperpalarien | emperpali emperpalis emperpali emperpalem emperpaleu emperpalin | emperpalés emperpalessis emperpalés emperpaléssim emperpaléssiu emperpalessin | emperpala emperpali emperpalem emperpaleu emperpalin | ||
| Infinitiu | emperpalar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | emperpalant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana