transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| emmidono emmidones emmidona emmidonem emmidoneu emmidonen | emmidonava emmidonaves emmidonava emmidonàvem emmidonàveu emmidonaven | emmidoní emmidonares emmidonà emmidonàrem emmidonàreu emmidonaren | emmidonaré emmidonaràs emmidonarà emmidonarem emmidonareu emmidonaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| emmidonaria emmidonaries emmidonaria emmidonaríem emmidonaríeu emmidonarien | emmidoni emmidonis emmidoni emmidonem emmidoneu emmidonin | emmidonés emmidonessis emmidonés emmidonéssim emmidonéssiu emmidonessin | emmidona emmidoni emmidonem emmidoneu emmidonin | ||
| Infinitiu | emmidonar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | emmidonant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : emmidonament
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana