transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| emmaresso emmaresses emmaressa emmaressem emmaresseu emmaressen | emmaressava emmaressaves emmaressava emmaressàvem emmaressàveu emmaressaven | emmaressí emmaressares emmaressà emmaressàrem emmaressàreu emmaressaren | emmaressaré emmaressaràs emmaressarà emmaressarem emmaressareu emmaressaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| emmaressaria emmaressaries emmaressaria emmaressaríem emmaressaríeu emmaressarien | emmaressi emmaressis emmaressi emmaressem emmaresseu emmaressin | emmaressés emmaressessis emmaressés emmaresséssim emmaresséssiu emmaressessin | emmaressa emmaressi emmaressem emmaresseu emmaressin | ||
| Infinitiu | emmaressar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | emmaressant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana