pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| emmarco emmarques emmarca emmarquem emmarqueu emmarquen | emmarcava emmarcaves emmarcava emmarcàvem emmarcàveu emmarcaven | emmarquí emmarcares emmarcà emmarcàrem emmarcàreu emmarcaren | emmarcaré emmarcaràs emmarcarà emmarcarem emmarcareu emmarcaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| emmarcaria emmarcaries emmarcaria emmarcaríem emmarcaríeu emmarcarien | emmarqui emmarquis emmarqui emmarquem emmarqueu emmarquin | emmarqués emmarquessis emmarqués emmarquéssim emmarquéssiu emmarquessin | emmarca emmarqui emmarquem emmarqueu emmarquin | ||
| Infinitiu | emmarcar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | emmarcant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: abarrocar
forma nominal : emmarcament
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana