pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| emblanqueixo emblanqueixes emblanqueix emblanquim emblanquiu emblanqueixen | emblanquia emblanquies emblanquia emblanquíem emblanquíeu emblanquien | emblanquí emblanquires emblanquí emblanquírem emblanquíreu emblanquiren | emblanquiré emblanquiràs emblanquirà emblanquirem emblanquireu emblanquiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| emblanquiria emblanquiries emblanquiria emblanquiríem emblanquiríeu emblanquirien | emblanqueixi emblanqueixis emblanqueixi emblanquim emblanquiu emblanqueixin | emblanquís emblanquissis emblanquís emblanquíssim emblanquíssiu emblanquissin | emblanqueix emblanqueixi emblanquim emblanquiu emblanqueixin | ||
| Infinitiu | emblanquir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | emblanquint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: servir
forma nominal : emblanquiment
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana