transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| eixorello eixorelles eixorella eixorellem eixorelleu eixorellen | eixorellava eixorellaves eixorellava eixorellàvem eixorellàveu eixorellaven | eixorellí eixorellares eixorellà eixorellàrem eixorellàreu eixorellaren | eixorellaré eixorellaràs eixorellarà eixorellarem eixorellareu eixorellaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| eixorellaria eixorellaries eixorellaria eixorellaríem eixorellaríeu eixorellarien | eixorelli eixorellis eixorelli eixorellem eixorelleu eixorellin | eixorellés eixorellessis eixorellés eixorelléssim eixorelléssiu eixorellessin | eixorella eixorelli eixorellem eixorelleu eixorellin | ||
| Infinitiu | eixorellar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | eixorellant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana