transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| eixato eixates eixata eixatem eixateu eixaten | eixatava eixataves eixatava eixatàvem eixatàveu eixataven | eixatí eixatares eixatà eixatàrem eixatàreu eixataren | eixataré eixataràs eixatarà eixatarem eixatareu eixataran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| eixataria eixataries eixataria eixataríem eixataríeu eixatarien | eixati eixatis eixati eixatem eixateu eixatin | eixatés eixatessis eixatés eixatéssim eixatéssiu eixatessin | eixata eixati eixatem eixateu eixatin | ||
| Infinitiu | eixatar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | eixatant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana