transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| destitueixo destitueixes destitueix destituïm destituïu destitueixen | destituïa destituïes destituïa destituíem destituíeu destituïen | destituí destituïes destituí destituírem destituíreu destituïren | destituiré destituiràs destituirà destituirem destituireu destituiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| destituiria destituiries destituiria destituiríem destituiríeu destituirien | destitueixi destitueixis destitueixi destituïm destituïu destitueixin | destituís destituïssis destituís destituíssim destituíssiu destituïssin | destitueix destitueixi destituïm destituïu destitueixin | ||
| Infinitiu | destituir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | destituint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: instruir
forma nominal : destitució
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana