intransitiu; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| desparedo desparedes despareda desparedem desparedeu despareden | desparedava desparedaves desparedava desparedàvem desparedàveu desparedaven | desparedí desparedares desparedà desparedàrem desparedàreu desparedaren | desparedaré desparedaràs desparedarà desparedarem desparedareu desparedaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| desparedaria desparedaries desparedaria desparedaríem desparedaríeu desparedarien | desparedi desparedis desparedi desparedem desparedeu desparedin | desparedés desparedessis desparedés desparedéssim desparedéssiu desparedessin | despareda desparedi desparedem desparedeu desparedin | ||
| Infinitiu | desparedar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | desparedant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana