transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| desllueixo desllueixes desllueix deslluïm deslluïu desllueixen | deslluïa deslluïes deslluïa deslluíem deslluíeu deslluïen | deslluí deslluïes deslluí deslluírem deslluíreu deslluïren | deslluiré deslluiràs deslluirà deslluirem deslluireu deslluiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| deslluiria deslluiries deslluiria deslluiríem deslluiríeu deslluirien | desllueixi desllueixis desllueixi deslluïm deslluïu desllueixin | deslluís deslluïssis deslluís deslluíssim deslluíssiu deslluïssin | desllueix desllueixi deslluïm deslluïu desllueixin | ||
| Infinitiu | deslluir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | deslluint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: instruir
forma nominal : deslluïment
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana