transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| desencoixino desencoixines desencoixina desencoixinem desencoixineu desencoixinen | desencoixinava desencoixinaves desencoixinava desencoixinàvem desencoixinàveu desencoixinaven | desencoixiní desencoixinares desencoixinà desencoixinàrem desencoixinàreu desencoixinaren | desencoixinaré desencoixinaràs desencoixinarà desencoixinarem desencoixinareu desencoixinaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| desencoixinaria desencoixinaries desencoixinaria desencoixinaríem desencoixinaríeu desencoixinarien | desencoixini desencoixinis desencoixini desencoixinem desencoixineu desencoixinin | desencoixinés desencoixinessis desencoixinés desencoixinéssim desencoixinéssiu desencoixinessin | desencoixina desencoixini desencoixinem desencoixineu desencoixinin | ||
| Infinitiu | desencoixinar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | desencoixinant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana