transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| descresto descrestes descresta descrestem descresteu descresten | descrestava descrestaves descrestava descrestàvem descrestàveu descrestaven | descrestí descrestares descrestà descrestàrem descrestàreu descrestaren | descrestaré descrestaràs descrestarà descrestarem descrestareu descrestaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| descrestaria descrestaries descrestaria descrestaríem descrestaríeu descrestarien | descresti descrestis descresti descrestem descresteu descrestin | descrestés descrestessis descrestés descrestéssim descrestéssiu descrestessin | descresta descresti descrestem descresteu descrestin | ||
| Infinitiu | descrestar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | descrestant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana