transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| demostro demostres demostra demostrem demostreu demostren | demostrava demostraves demostrava demostràvem demostràveu demostraven | demostrí demostrares demostrà demostràrem demostràreu demostraren | demostraré demostraràs demostrarà demostrarem demostrareu demostraran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| demostraria demostraries demostraria demostraríem demostraríeu demostrarien | demostri demostris demostri demostrem demostreu demostrin | demostrés demostressis demostrés demostréssim demostréssiu demostressin | demostra demostri demostrem demostreu demostrin | ||
| Infinitiu | demostrar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | demostrant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana