transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| degluteixo degluteixes degluteix deglutim deglutiu degluteixen | deglutia degluties deglutia deglutíem deglutíeu deglutien | deglutí deglutires deglutí deglutírem deglutíreu deglutiren | deglutiré deglutiràs deglutirà deglutirem deglutireu deglutiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| deglutiria deglutiries deglutiria deglutiríem deglutiríeu deglutirien | degluteixi degluteixis degluteixi deglutim deglutiu degluteixin | deglutís deglutissis deglutís deglutíssim deglutíssiu deglutissin | degluteix degluteixi deglutim deglutiu degluteixin | ||
| Infinitiu | deglutir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | deglutint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: servir
forma nominal : deglutició
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana