transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| conquereixo conquereixes conquereix conquerim conqueriu conquereixen | conqueria conqueries conqueria conqueríem conqueríeu conquerien | conquerí conquerires conquerí conquerírem conqueríreu conqueriren | conqueriré conqueriràs conquerirà conquerirem conquerireu conqueriran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| conqueriria conqueriries conqueriria conqueriríem conqueriríeu conqueririen | conquereixi conquereixis conquereixi conquerim conqueriu conquereixin | conquerís conquerissis conquerís conqueríssim conqueríssiu conquerissin | conquereix conquereixi conquerim conqueriu conquereixin | ||
| Infinitiu | conquerir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | conquerint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: servir
forma nominal : conquesta
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana