transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| conglaço conglaces conglaça conglacem conglaceu conglacen | conglaçava conglaçaves conglaçava conglaçàvem conglaçàveu conglaçaven | conglací conglaçares conglaçà conglaçàrem conglaçàreu conglaçaren | conglaçaré conglaçaràs conglaçarà conglaçarem conglaçareu conglaçaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| conglaçaria conglaçaries conglaçaria conglaçaríem conglaçaríeu conglaçarien | conglaci conglacis conglaci conglacem conglaceu conglacin | conglacés conglacessis conglacés conglacéssim conglacéssiu conglacessin | conglaça conglaci conglacem conglaceu conglacin | ||
| Infinitiu | conglaçar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | conglaçant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: boçar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana