transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| configuro configures configura configurem configureu configuren | configurava configuraves configurava configuràvem configuràveu configuraven | configurí configurares configurà configuràrem configuràreu configuraren | configuraré configuraràs configurarà configurarem configurareu configuraran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| configuraria configuraries configuraria configuraríem configuraríeu configurarien | configuri configuris configuri configurem configureu configurin | configurés configuressis configurés configuréssim configuréssiu configuressin | configura configuri configurem configureu configurin | ||
| Infinitiu | configurar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | configurant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana