transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| composo composes composa composem composeu composen | composava composaves composava composàvem composàveu composaven | composí composares composà composàrem composàreu composaren | composaré composaràs composarà composarem composareu composaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| composaria composaries composaria composaríem composaríeu composarien | composi composis composi composem composeu composin | composés composessis composés composéssim composéssiu composessin | composa composi composem composeu composin | ||
| Infinitiu | composar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | composant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana