transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| boqueixo boqueixes boqueix boquim boquiu boqueixen | boquia boquies boquia boquíem boquíeu boquien | boquí boquires boquí boquírem boquíreu boquiren | boquiré boquiràs boquirà boquirem boquireu boquiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| boquiria boquiries boquiria boquiríem boquiríeu boquirien | boqueixi boqueixis boqueixi boquim boquiu boqueixin | boquís boquissis boquís boquíssim boquíssiu boquissin | boqueix boqueixi boquim boquiu boqueixin | ||
| Infinitiu | boquir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | boquint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: servir
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana