transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| endinyo endinyes endinya endinyem endinyeu endinyen | endinyava endinyaves endinyava endinyàvem endinyàveu endinyaven | endinyí endinyares endinyà endinyàrem endinyàreu endinyaren | endinyaré endinyaràs endinyarà endinyarem endinyareu endinyaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| endinyaria endinyaries endinyaria endinyaríem endinyaríeu endinyarien | endinyi endinyis endinyi endinyem endinyeu endinyin | endinyés endinyessis endinyés endinyéssim endinyéssiu endinyessin | endinya endinyi endinyem endinyeu endinyin | ||
| Infinitiu | endinyar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | endinyant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana