pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| avergonyeixo avergonyeixes avergonyeix avergonyim avergonyiu avergonyeixen | avergonyia avergonyies avergonyia avergonyíem avergonyíeu avergonyien | avergonyí avergonyires avergonyí avergonyírem avergonyíreu avergonyiren | avergonyiré avergonyiràs avergonyirà avergonyirem avergonyireu avergonyiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| avergonyiria avergonyiries avergonyiria avergonyiríem avergonyiríeu avergonyirien | avergonyeixi avergonyeixis avergonyeixi avergonyim avergonyiu avergonyeixin | avergonyís avergonyissis avergonyís avergonyíssim avergonyíssiu avergonyissin | avergonyeix avergonyeixi avergonyim avergonyiu avergonyeixin | ||
| Infinitiu | avergonyir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | avergonyint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: servir
forma nominal : avergonyiment
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana