pronominal
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| atreveixo atreveixes atreveix atrevim atreviu atreveixen | atrevia atrevies atrevia atrevíem atrevíeu atrevien | atreví atrevires atreví atrevírem atrevíreu atreviren | atreviré atreviràs atrevirà atrevirem atrevireu atreviran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| atreviria atreviries atreviria atreviríem atreviríeu atrevirien | atreveixi atreveixis atreveixi atrevim atreviu atreveixin | atrevís atrevissis atrevís atrevíssim atrevíssiu atrevissin | atreveix atreveixi atrevim atreviu atreveixin | ||
| Infinitiu | atrevir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | atrevint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: servir
forma nominal : atreviment
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana