transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| atabuixo atabuixes atabuixa atabuixem atabuixeu atabuixen | atabuixava atabuixaves atabuixava atabuixàvem atabuixàveu atabuixaven | atabuixí atabuixares atabuixà atabuixàrem atabuixàreu atabuixaren | atabuixaré atabuixaràs atabuixarà atabuixarem atabuixareu atabuixaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| atabuixaria atabuixaries atabuixaria atabuixaríem atabuixaríeu atabuixarien | atabuixi atabuixis atabuixi atabuixem atabuixeu atabuixin | atabuixés atabuixessis atabuixés atabuixéssim atabuixéssiu atabuixessin | atabuixa atabuixi atabuixem atabuixeu atabuixin | ||
| Infinitiu | atabuixar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | atabuixant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : atabuixada, atabuix
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana