transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| aplaudeixo aplaudeixes aplaudeix aplaudim aplaudiu aplaudeixen | aplaudia aplaudies aplaudia aplaudíem aplaudíeu aplaudien | aplaudí aplaudires aplaudí aplaudírem aplaudíreu aplaudiren | aplaudiré aplaudiràs aplaudirà aplaudirem aplaudireu aplaudiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| aplaudiria aplaudiries aplaudiria aplaudiríem aplaudiríeu aplaudirien | aplaudeixi aplaudeixis aplaudeixi aplaudim aplaudiu aplaudeixin | aplaudís aplaudissis aplaudís aplaudíssim aplaudíssiu aplaudissin | aplaudeix aplaudeixi aplaudim aplaudiu aplaudeixin | ||
| Infinitiu | aplaudir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | aplaudint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: servir
forma nominal : aplaudiment
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana