transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| aparento aparentes aparenta aparentem aparenteu aparenten | aparentava aparentaves aparentava aparentàvem aparentàveu aparentaven | aparentí aparentares aparentà aparentàrem aparentàreu aparentaren | aparentaré aparentaràs aparentarà aparentarem aparentareu aparentaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| aparentaria aparentaries aparentaria aparentaríem aparentaríeu aparentarien | aparenti aparentis aparenti aparentem aparenteu aparentin | aparentés aparentessis aparentés aparentéssim aparentéssiu aparentessin | aparenta aparenti aparentem aparenteu aparentin | ||
| Infinitiu | aparentar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | aparentant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana