transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| amplifico amplifiques amplifica amplifiquem amplifiqueu amplifiquen | amplificava amplificaves amplificava amplificàvem amplificàveu amplificaven | amplifiquí amplificares amplificà amplificàrem amplificàreu amplificaren | amplificaré amplificaràs amplificarà amplificarem amplificareu amplificaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| amplificaria amplificaries amplificaria amplificaríem amplificaríeu amplificarien | amplifiqui amplifiquis amplifiqui amplifiquem amplifiqueu amplifiquin | amplifiqués amplifiquessis amplifiqués amplifiquéssim amplifiquéssiu amplifiquessin | amplifica amplifiqui amplifiquem amplifiqueu amplifiquin | ||
| Infinitiu | amplificar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | amplificant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: abarrocar
forma nominal : amplificació
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana