transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| amplio amplies amplia ampliem amplieu amplien | ampliava ampliaves ampliava ampliàvem ampliàveu ampliaven | amplií ampliares amplià ampliàrem ampliàreu ampliaren | ampliaré ampliaràs ampliarà ampliarem ampliareu ampliaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| ampliaria ampliaries ampliaria ampliaríem ampliaríeu ampliarien | ampliï ampliïs ampliï ampliem amplieu ampliïn | ampliés ampliessis ampliés ampliéssim ampliéssiu ampliessin | amplia ampliï ampliem amplieu ampliïn | ||
| Infinitiu | ampliar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | ampliant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: apariar
forma nominal : ampliació
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana