transitiu; pronominal
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| amanso amanses amansa amansem amanseu amansen | amansava amansaves amansava amansàvem amansàveu amansaven | amansí amansares amansà amansàrem amansàreu amansaren | amansaré amansaràs amansarà amansarem amansareu amansaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| amansaria amansaries amansaria amansaríem amansaríeu amansarien | amansi amansis amansi amansem amanseu amansin | amansés amansessis amansés amanséssim amanséssiu amansessin | amansa amansi amansem amanseu amansin | ||
| Infinitiu | amansar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | amansant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana