intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| xerrico xerriques xerrica xerriquem xerriqueu xerriquen | xerricava xerricaves xerricava xerricàvem xerricàveu xerricaven | xerriquí xerricares xerricà xerricàrem xerricàreu xerricaren | xerricaré xerricaràs xerricarà xerricarem xerricareu xerricaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| xerricaria xerricaries xerricaria xerricaríem xerricaríeu xerricarien | xerriqui xerriquis xerriqui xerriquem xerriqueu xerriquin | xerriqués xerriquessis xerriqués xerriquéssim xerriquéssiu xerriquessin | xerrica xerriqui xerriquem xerriqueu xerriquin | ||
| Infinitiu | xerricar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | xerricant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: abarrocar
forma nominal : xerricada, xirigueig
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana