transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| xampurro xampurres xampurra xampurrem xampurreu xampurren | xampurrava xampurraves xampurrava xampurràvem xampurràveu xampurraven | xampurrí xampurrares xampurrà xampurràrem xampurràreu xampurraren | xampurraré xampurraràs xampurrarà xampurrarem xampurrareu xampurraran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| xampurraria xampurraries xampurraria xampurraríem xampurraríeu xampurrarien | xampurri xampurris xampurri xampurrem xampurreu xampurrin | xampurrés xampurressis xampurrés xampurréssim xampurréssiu xampurressin | xampurra xampurri xampurrem xampurreu xampurrin | ||
| Infinitiu | xampurrar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | xampurrant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana