transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| tosquiro tosquires tosquira tosquirem tosquireu tosquiren | tosquirava tosquiraves tosquirava tosquiràvem tosquiràveu tosquiraven | tosquirí tosquirares tosquirà tosquiràrem tosquiràreu tosquiraren | tosquiraré tosquiraràs tosquirarà tosquirarem tosquirareu tosquiraran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| tosquiraria tosquiraries tosquiraria tosquiraríem tosquiraríeu tosquirarien | tosquiri tosquiris tosquiri tosquirem tosquireu tosquirin | tosquirés tosquiressis tosquirés tosquiréssim tosquiréssiu tosquiressin | tosquira tosquiri tosquirem tosquireu tosquirin | ||
| Infinitiu | tosquirar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | tosquirant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana