transitiu; intransitiu; pronominal
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| vocalitzo vocalitzes vocalitza vocalitzem vocalitzeu vocalitzen | vocalitzava vocalitzaves vocalitzava vocalitzàvem vocalitzàveu vocalitzaven | vocalitzí vocalitzares vocalitzà vocalitzàrem vocalitzàreu vocalitzaren | vocalitzaré vocalitzaràs vocalitzarà vocalitzarem vocalitzareu vocalitzaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| vocalitzaria vocalitzaries vocalitzaria vocalitzaríem vocalitzaríeu vocalitzarien | vocalitzi vocalitzis vocalitzi vocalitzem vocalitzeu vocalitzin | vocalitzés vocalitzessis vocalitzés vocalitzéssim vocalitzéssiu vocalitzessin | vocalitza vocalitzi vocalitzem vocalitzeu vocalitzin | ||
| Infinitiu | vocalitzar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | vocalitzant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : vocalització
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana