transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| abriolo abrioles abriola abriolem abrioleu abriolen | abriolava abriolaves abriolava abriolàvem abriolàveu abriolaven | abriolí abriolares abriolà abriolàrem abriolàreu abriolaren | abriolaré abriolaràs abriolarà abriolarem abriolareu abriolaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| abriolaria abriolaries abriolaria abriolaríem abriolaríeu abriolarien | abrioli abriolis abrioli abriolem abrioleu abriolin | abriolés abriolessis abriolés abrioléssim abrioléssiu abriolessin | abriola abrioli abriolem abrioleu abriolin | ||
| Infinitiu | abriolar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | abriolant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana