transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| arreveixino arreveixines arreveixina arreveixinem arreveixineu arreveixinen | arreveixinava arreveixinaves arreveixinava arreveixinàvem arreveixinàveu arreveixinaven | arreveixiní arreveixinares arreveixinà arreveixinàrem arreveixinàreu arreveixinaren | arreveixinaré arreveixinaràs arreveixinarà arreveixinarem arreveixinareu arreveixinaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| arreveixinaria arreveixinaries arreveixinaria arreveixinaríem arreveixinaríeu arreveixinarien | arreveixini arreveixinis arreveixini arreveixinem arreveixineu arreveixinin | arreveixinés arreveixinessis arreveixinés arreveixinéssim arreveixinéssiu arreveixinessin | arreveixina arreveixini arreveixinem arreveixineu arreveixinin | ||
| Infinitiu | arreveixinar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | arreveixinant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana