transitiu; pronominal
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| esmico esmiques esmica esmiquem esmiqueu esmiquen | esmicava esmicaves esmicava esmicàvem esmicàveu esmicaven | esmiquí esmicares esmicà esmicàrem esmicàreu esmicaren | esmicaré esmicaràs esmicarà esmicarem esmicareu esmicaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| esmicaria esmicaries esmicaria esmicaríem esmicaríeu esmicarien | esmiqui esmiquis esmiqui esmiquem esmiqueu esmiquin | esmiqués esmiquessis esmiqués esmiquéssim esmiquéssiu esmiquessin | esmica esmiqui esmiquem esmiqueu esmiquin | ||
| Infinitiu | esmicar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | esmicant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: abarrocar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana