pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| esmunyo esmunys esmuny esmunyim esmunyiu esmunyen | esmunyia esmunyies esmunyia esmunyíem esmunyíeu esmunyien | esmunyí esmunyires esmunyí esmunyírem esmunyíreu esmunyiren | esmunyiré esmunyiràs esmunyirà esmunyirem esmunyireu esmunyiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| esmunyiria esmunyiries esmunyiria esmunyiríem esmunyiríeu esmunyirien | esmunyi esmunyis esmunyi esmunyim esmunyiu esmunyin | esmunyís esmunyissis esmunyís esmunyíssim esmunyíssiu esmunyissin | esmuny esmunyi esmunyim esmunyiu esmunyin | ||
| Infinitiu | esmunyir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | esmunyint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: dormir
forma nominal : esmunyiment
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana