transitiu; pronominal
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| acatxo acatxes acatxa acatxem acatxeu acatxen | acatxava acatxaves acatxava acatxàvem acatxàveu acatxaven | acatxí acatxares acatxà acatxàrem acatxàreu acatxaren | acatxaré acatxaràs acatxarà acatxarem acatxareu acatxaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| acatxaria acatxaries acatxaria acatxaríem acatxaríeu acatxarien | acatxi acatxis acatxi acatxem acatxeu acatxin | acatxés acatxessis acatxés acatxéssim acatxéssiu acatxessin | acatxa acatxi acatxem acatxeu acatxin | ||
| Infinitiu | acatxar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | acatxant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana