intransitiu; pronominal
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| empello empelles empella empellem empelleu empellen | empellava empellaves empellava empellàvem empellàveu empellaven | empellí empellares empellà empellàrem empellàreu empellaren | empellaré empellaràs empellarà empellarem empellareu empellaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| empellaria empellaries empellaria empellaríem empellaríeu empellarien | empelli empellis empelli empellem empelleu empellin | empellés empellessis empellés empelléssim empelléssiu empellessin | empella empelli empellem empelleu empellin | ||
| Infinitiu | empellar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | empellant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana