pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| enemisto enemistes enemista enemistem enemisteu enemisten | enemistava enemistaves enemistava enemistàvem enemistàveu enemistaven | enemistí enemistares enemistà enemistàrem enemistàreu enemistaren | enemistaré enemistaràs enemistarà enemistarem enemistareu enemistaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| enemistaria enemistaries enemistaria enemistaríem enemistaríeu enemistarien | enemisti enemistis enemisti enemistem enemisteu enemistin | enemistés enemistessis enemistés enemistéssim enemistéssiu enemistessin | enemista enemisti enemistem enemisteu enemistin | ||
| Infinitiu | enemistar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | enemistant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana