pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| empolaino empolaines empolaina empolainem empolaineu empolainen | empolainava empolainaves empolainava empolainàvem empolainàveu empolainaven | empolainí empolainares empolainà empolainàrem empolainàreu empolainaren | empolainaré empolainaràs empolainarà empolainarem empolainareu empolainaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| empolainaria empolainaries empolainaria empolainaríem empolainaríeu empolainarien | empolaini empolainis empolaini empolainem empolaineu empolainin | empolainés empolainessis empolainés empolainéssim empolainéssiu empolainessin | empolaina empolaini empolainem empolaineu empolainin | ||
| Infinitiu | empolainar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | empolainant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : empolainament
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana