transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| doblo dobles dobla doblem dobleu doblen | doblava doblaves doblava doblàvem doblàveu doblaven | doblí doblares doblà doblàrem doblàreu doblaren | doblaré doblaràs doblarà doblarem doblareu doblaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| doblaria doblaries doblaria doblaríem doblaríeu doblarien | dobli doblis dobli doblem dobleu doblin | doblés doblessis doblés dobléssim dobléssiu doblessin | dobla dobli doblem dobleu doblin | ||
| Infinitiu | doblar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | doblant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : doblament
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana