transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| escumo escumes escuma escumem escumeu escumen | escumava escumaves escumava escumàvem escumàveu escumaven | escumí escumares escumà escumàrem escumàreu escumaren | escumaré escumaràs escumarà escumarem escumareu escumaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| escumaria escumaries escumaria escumaríem escumaríeu escumarien | escumi escumis escumi escumem escumeu escumin | escumés escumessis escumés escuméssim escuméssiu escumessin | escuma escumi escumem escumeu escumin | ||
| Infinitiu | escumar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | escumant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana