transitiu; intransitiu; pronominal
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| envelo enveles envela envelem enveleu envelen | envelava envelaves envelava envelàvem envelàveu envelaven | envelí envelares envelà envelàrem envelàreu envelaren | envelaré envelaràs envelarà envelarem envelareu envelaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| envelaria envelaries envelaria envelaríem envelaríeu envelarien | enveli envelis enveli envelem enveleu envelin | envelés envelessis envelés enveléssim enveléssiu envelessin | envela enveli envelem enveleu envelin | ||
| Infinitiu | envelar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | envelant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana