transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| emparamento emparamentes emparamenta emparamentem emparamenteu emparamenten | emparamentava emparamentaves emparamentava emparamentàvem emparamentàveu emparamentaven | emparamentí emparamentares emparamentà emparamentàrem emparamentàreu emparamentaren | emparamentaré emparamentaràs emparamentarà emparamentarem emparamentareu emparamentaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| emparamentaria emparamentaries emparamentaria emparamentaríem emparamentaríeu emparamentarien | emparamenti emparamentis emparamenti emparamentem emparamenteu emparamentin | emparamentés emparamentessis emparamentés emparamentéssim emparamentéssiu emparamentessin | emparamenta emparamenti emparamentem emparamenteu emparamentin | ||
| Infinitiu | emparamentar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | emparamentant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana