transitiu; pronominal
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| desempapatxo desempapatxes desempapatxa desempapatxem desempapatxeu desempapatxen | desempapatxava desempapatxaves desempapatxava desempapatxàvem desempapatxàveu desempapatxaven | desempapatxí desempapatxares desempapatxà desempapatxàrem desempapatxàreu desempapatxaren | desempapatxaré desempapatxaràs desempapatxarà desempapatxarem desempapatxareu desempapatxaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| desempapatxaria desempapatxaries desempapatxaria desempapatxaríem desempapatxaríeu desempapatxarien | desempapatxi desempapatxis desempapatxi desempapatxem desempapatxeu desempapatxin | desempapatxés desempapatxessis desempapatxés desempapatxéssim desempapatxéssiu desempapatxessin | desempapatxa desempapatxi desempapatxem desempapatxeu desempapatxin | ||
| Infinitiu | desempapatxar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | desempapatxant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana