transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| especulo especules especula especulem especuleu especulen | especulava especulaves especulava especulàvem especulàveu especulaven | especulí especulares especulà especulàrem especulàreu especularen | especularé especularàs especularà especularem especulareu especularan | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| especularia especularies especularia especularíem especularíeu especularien | especuli especulis especuli especulem especuleu especulin | especulés especulessis especulés especuléssim especuléssiu especulessin | especula especuli especulem especuleu especulin | ||
| Infinitiu | especular | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | especulant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : especulació
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana